Historia klubu

Oleski Klub Krótkofalowców jest jednym z kilku działających klubów łączności w całym województwie opolskim , a jego początki sięgają 1966 roku , kiedy to wydano dla miejscowej stacji pierwszą licencję nadawczą ze znakiem wywoławczym SP6KDA . Inicjatorami powstania placówki byli Alfred Czok ze swoim niegdysiejszym znakiem wywoławczym SP6AWY , a obecnym na terenie Niemiec DF4FO oraz Józef Morawiec SP6DBF . Pierwsza siedziba klubu mieściła się w gmachu Domu Kultury , gdzie korzystano z wojskowej radiostacji RSBF i odbiornika KWM 1 , nadając na falach krótkich . W początkach lat siedemdziesiątych Antoni Skolik SP9FSH i Jerzy Skolik SP9BQF samodzielnie wykonali nowoczesną na owe czasy radiostację amatorską , na której zaczęto odnosić pierwsze sukcesy. Po zmianie podziału administracyjnego kraju w 1975 roku , zmieniono znak stacji klubowej z SP6KDA na SP9KDA , z racji przyłączenia do innego okręgu krótkofalarskiego , a także przeniesiono siedzibę placówki do budynku OHP przy ul.Budowlanych . W latach 1981-1984 działalność klubu zawieszono z racji wprowadzenia stanu wojennego . Ponownie zaczęto pracować w 1984 roku, początko w lokalu należącym do Komendy Hufca ZHP przy ul.Krasickiego a następnie w nowej siedzibie – byłej Parafii Ewangielico-Augsburskiej , tym razem jednak jeszcze dodatkowo na paśmie fal ultrakrótkich . We wspomnianym budynku klubu działał do 1992 roku , a następnie w latach 1992-1997 w oleskim POM-ie przy ul.Częstochowskiej , gdzie korzystano z polskiego transceivera (urządzenia nadawczo-odbiorczego) Jowisz . Od 1997 roku klub działa przy boisku Szkoły Dwujęzycznej w Oleśnie , a krótkofalowcy spotykają się tam w każdy czwartek od godziny 17 . Za bardzo dobre wyniki , uzyskane na falach eteru przez Oleśnian , mogą oni korzystać z profesionalnego , japońskiego transceivera ICOM 735 , do którego dokupili przystawkę na pasmo 144 MHz . Na szczęście zamieszanie wokół tego sprzętu zakończyło się dla oleskich krótkofalowców pomyślnie . O sukcesach klubu pisaliśmy już we wspomnianym na początku artykule , aczkolwiek należy zaznaczyć iż w latach 1986-1996 na samym , tylko jednym paśmie UKF-144 MHz przeprowadzono około 5 tysięcy łączności . Klub zajął się też łącznością komputerową “PR” – co można krótko określić jako internet przez radio . Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki pomocy Akfreda Czoka z Frankfurtu i składek członkowskich , uruchamiając węzeł łączności cyfrowej SR9DOL , mający poprzez dalsze węzły połączenia z całym światem . Planem na najbliższą przyszłość jest wprowadzenie komputerowego dziennika stacji oraz przeniesienie łączy “PR” na pasmo 23 cm .Przez okres 24 lat organizowano wyprawy na “naszą górkę” do Truskolas JO90JU a od roku 2000 na Biskupią Kopę JO90RG gdzie pracując na ukf osiągano znakomite sukcesy pracując w różnych zawodach sportowych.W zawodach IARU 50Mhz Contest zazwyczaj pracujemy z Jaworzna JO90IB i ta górka jest również bardzo dla nas szczęśliwa bo już trzy razy wygraliśmy te zawody w SP. Największy jednak sukcesem w histori oleskiego krótkofalarstwa jest PIERWSZE MIEJSCE W ŚWIECIE W UKRAIŃSKICH ZAWODACH DIGI 2008 którego autorami są dwaj Andrzeje SP6GCU i SP6-8522 a dowodem na to jest złoty medal z cyfrą 1 i piękny grawerton takiego samego koloru którego zdjęcie zamieszczono na tej stronie .Od roku 2007 wraz z kolegami z SP7KED z Wielunia jesteśmy organizatorami Ogólnokrajowego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ które na stałe wpisało się do kalendarza imprez i jest jednym z najbardziej popularnych w SP. Obecnie prezesem klubu jest Marek Czarnecki SP9UO a pozostałymi członkami są : Alfred Czok DF4FO, Marek Szlosarczyk SP9MQO, Jan Skolik SP9FSZ, Anna Skolik DL3DBU, Franciszek Kostorz SP9DAB/DJ9MFK, Janusz Szlosarczyk SP9LJE, Jan Wystrychowski SQ9CWO, Witold Seget SQ9CWI, Andrzej Sigmund SP6-8522, Sebastian Beck SQ9CYA, Michał Wierzbicki SQ9CYD, Jan Seewald SQ9CYW, Rudolf Pakuła DL1EHR, Krzysztof Michalok SQ9DXN, Adam Plotnik SQ6KIN, Tomasz Krzemiński SQ6HZG, Paweł Dubas SQ6IUA, Danuta Seewald SQ6IUN, Piotr Szlosarczyk SQ6IUS, Maciej Szlosarczyk SQ6IUO, Andrzej Jagła SP6GCU, Sebastian Segeth SQ6MWI, Marcin Sikora SQ9SBF, Grzegorz Karkos SQ9OUA, Przemek Balcerzak SQ9ORQ i Paweł Ślusarczyk SQ9OUD . Ponadto stałą współpracą z oleską stacją związani są Feliks Jelonek SP9CAM , Sylwester Radlak SP9GDB, Zdzisław Matusiak SQ6IUF i Artur Kęsik SQ9FMC.

SP9KDA team